Choď na obsah Choď na menu
 


1949/1950

20. Tatranský pohár
Termín: 11.2.1950 - 12.2.1950
Miesto: Poprad, Tatranská Lomnica
Organizátor: Sokol Tatry Poprad
Víťaz: ZSJ Zdar LTC Praha

Účastníci: ZSJ Zdar LTC Praha, GZ (Gottwaldovy závody) Královo Pole Brno, Sokol Opava, Sokol Tatry Poprad

Jubilejný 20. turnaj o Tatranský pohár sa konal 11. a 12. februára 1950. Organizátori turnaja sa ešte v predvečer turnaja rozhodovali, či turnaj naozaj usporiadať, keďže Poprad bol stále závislý na prírodnom ľade a predpovede počasia neveštili nič dobrého. Keďže v predvečer turnaja bolo v Poprade sedem stupňov pod nulou, rozhodli sa turnaj uskutočniť. V sobotu ráno však v Poprade pršalo. Turnaj sa v sobotu večer aj začal a v Poprade sa odohrali prvé dva zápasy na veľmi zlom ľade. Pre veľký odmäk sa prvé dva popradské zápasy hrali iba po jednej tretine. LTC Praha vyhral prvú tretinu nad Popradom 1:0 a Královo Pole nad Opavou 2:0. Pre zlý ľad presunuli organizátori ďalšie zápasy do Tatranskej Lomnice. V nedeľu na klzisku v Tatranskej Lomnici LTC Praha zvíťazilo nad Opavou vysoko 16:6. V druhom zápase Sokol Tatry Poprad remizoval s GZ Královo Pole 6:6 (2:0, 2:2, 2:4). Tento výsledok bol podľa dobového komentára veľmi pekným úspechom popradského mužstva, pričom najväčšiu zásluhu na tom mal prvý útok na čele s Gemovom. Je zaujímavé, že Popradčania na začiatku poslednej tretiny už viedli 6:2, napokon však remizovali, vďaka gólu v posledných sekundách zápasu. Noviny dokonca vyzdvihujú hru obrancov Mecka a Ochotnicu, ktorý celý zápas nestriedali, aj vďaka čomu už v závere zápasu nestíhali so silami.
V nedeľu večer sa turnaj opäť sťahoval do Popradu na zničený ľad z predchádzajúceho dňa. Finálový zápas medzi LTC Praha - GZ Královo Pole museli organizátori pre nespôsobilý ľad skrátiť za stavu 1:1. Víťazom turnaja sa stalo vtedajšie asi najlepšie mužstvo Československa - ZSJ Zdar LTC Praha, celým názvom Základní sportovní jednota Zdar Lawn Tennis Club Praha. Okrem Prahy a GZ (Gottwaldovy závody) Královo Pole Brna sa na turnaji zúčastnil tím Sokol Opava a domáci Sokol Tatry Poprad.

Výsledky:

Sobota 11.2. (Poprad):
ZSJ Zdar LTC Praha - Sokol Tatry Poprad 1:0 (hrala sa iba 1. tretina), gól: Roziňák
GZ Královo Pole - Sokol Opava 2:0 (hrala sa iba 1. tretina)

Nedeľa 12.2. (Tatranská Lomnica):
ZSJ Zdar LTC Praha - Sokol Opava 16:6 (7:2, 5:4, 4:0), góly: Zábrodský 7, Roziňák 3, Konopásek 2, Pipka, Žák, Charouzd, Bláha - Solinger 2, Drapel 2, Klapetek, Šustek, 2000 divákov
Sokol Tatry Poprad - GZ Královo Pole 6:6 (2:0, 2:2, 2:4), góly: Gemov 2, Kalousek, Dr, Štolc, Pavlovský, Ochotnica - Hrubeš 3, Pilnáček 2, Bubník, (iný zdroj Hrubeš 2, Pilnáček 2, Bubník, Prchal)
Poprad - Opava ?:?

Finále (Poprad): ZSJ Zdar LTC Praha - GZ Královo Pole 1:1 (skrátený pre nespôsobilý ľad), góly: Konopásek -

Poradie: 1. ZSJ Zdar LTC Praha, 2. GZ Královo Pole, 3. Sokol Tatry Poprad, 4. Sokol Opava
Hoci je známe konečné poradie, bolo by nekorektné zostavovať tabuľku na základe neúplných výsledkov. Zároveň zo zápasu Poprad - Opava nie je známy výsledok, ak sa vôbec konal.

Tím ZSJ Zdar LTC Praha sa stal víťazom jubilejného 20. turnaja o Tatranský pohár. Aj tento turnaj opäť ukázal, že bez garancie ľadu bolo len ťažko zabezpečiť kvalitný turnaj. Počasie rozhodovalo o úspechu či neúspechu podujatia. V prvej publikácii venovanej histórii popradského hokeja z roku 1958 sa uvádza, že náklady na tento turnaj predstavovali 100 000 Kčs a len náhrada pre LTC Praha bola polovica z tejto sumy. Organizátori boli závislí hlavne od vstupného. V konečno účtovaní tento turnaj skončil so schodkom "len" 10 000 Kčs.