Choď na obsah Choď na menu
 


Bandy na Slovensku

Bandy hokej opäť hrajú aj Slováci

Na prelome januára a februára, 28. januára až 4. februára 2018, sa v ruskom Chabarovsku a čínskom Charbine konali majstrovstvá sveta v bandy hokeji. Prvýkrát sa na majstrovstvách sveta v tomto športe zúčastnila aj slovenská bandy hokejová reprezentácia. Slováci nastúpili v B divízii v základnej skupine s Holandskom, Čínou a Somálskom. Vo svojej premiére na svetovom šampionáte B divízie v tomto športe skončili Slováci na siedmom mieste.

A prečo sa venujeme tomuto športu, ktorý je u nás prakticky neznámy a čo má spoločné s  Vysokými Tatrami a Tatranským pohárom? Práve bandy hokej sa na klubovej úrovni vo Vysokých Tatrách objavil skôr ako ľadový (kanadský) hokej. Vôbec prvý turnaj v hokeji, ktorý sa konal vo Vysokých Tatrách, bol práve turnaj v bandy hokej. Uskutočnil sa 17. a 18. januára 1925 v Starom Smokovci (klzisko bolo na mieste už tiež bývalého amfiteátra) ako súčasť 1. Zimného športového týždňa Košického športového klubu (KSC). Popri dvoch košických kluboch KSC a KAC sa ho zúčastnili aj ŠK Slávia Banská Bystrica, dva budapeštianske tímy BKE a BBTE a tím z Lipska. Víťazom prvého klubového turnaja v hokeji – bandy hokeji sa stal tím BKE Budapešť, ktorý vyhral „Majstrovstvo Slovenska“. Bandy hokej sa na tatranských turnajoch hrával ešte aj v roku 1928. Zrejme naposledy sa na Slovensku hral bandy hokej v Košiciach v roku 1929, kedy ho úplne vytlačil ľadový hokej.

Po takmer 90-tich rokoch sa na Slovensku bandy hokej opäť etabloval. V roku 2017 vznikla Slovenská asociácia Bandy. Slovenskí bandy hokejisti sa túto sezónu prvýkrát zúčastnili aj majstrovstiev sveta. Vo svojom prvom vystúpení na majstrovstvách podľahli Holandsku vysoko 0:7 (0:3), Číne 1:3 a prvú výhru zaznamenali so Somálskom 8:0 (5:0). V druhej skupine sa predstavili Estónsko, Japonsko, Mongolsko a Ukrajina. Vo štvrťfinále Slováci nestačili Japonsku a podľahli mu 1:4 (0:1), V zápase o konečné 7. miesto sa opäť stretli so Somálskom, s ktorým si poradili 2:0 (1:0). Somálske bandy hokejové mužstvo funguje už päť rokov a tvoria ho prisťahovalci a študenti zo Somálska žijúci v Európe. Víťazom B divízie sa stalo Holandsko, ktoré postúpilo na A divízie, odkiaľ zostupuje Maďarsko.

V A divízii sa predstavili Kazachstan, USA, Nemecko a Maďarsko v jednej skupine a Švédsko, Rusko, Fínsko a Nórsko v druhej skupine. Majstrom sveta v bandy hokeji sa stali Rusi, ktorí vo finále zdolali Švédov 5:4 (3:1), na treťom mieste skončili Fíni, ktorí zdolali Kazachstan 8:4 (3:1).

Základné pravidlá bandy hokeja:
- klzisko má rozmery od 45 x 90 metrov až po 65 x 110 metrov
- brankár bandy hokeja nemá hokejku
- plastová alebo gumená loptička oranžovej farby má priemer šesť centimetrov
- hrací čas je podobný ako na futbale 2 x 45 minút s 10 minútovou prestávkou
- predĺženie sa hrá na 2 x 15 minút
- pri preniknutí loptičky za bránkovú čiaru sa rozohrávajú rohy
- za priestupky hráčov vylučujú na 5 alebo 10 minút alebo nasledujú priame strely
- mantinely sú vysoké 12 až 15 cm
- bránka ma rozmery: 3,5 x 2,1 x 2 m
- bandy hokej hrá 11 hráčov (brankár + desať hráčov v poli)

Za informácie i fotografie ďakujem predsedovi Slovenskej asociácie Bandy Lukášovi Vepymu.

bandy-2018-02.jpg

Bandy hokejové mužstvo Slovenska na Majstrovstvách sveta B divízie 2018.

bandy-2018-01.jpg

Momentka zo zápasu s Čínou na MS 2018.