Choď na obsah Choď na menu
 


1935/1936

10. Tatranský pohár / 4. národný / Pohár Palace sanatoria (Správy lázní)
Termín: 25.-27.12.1935
Miesto: Nový Smokovec, Poprad, Tatranská Lomnica

Organizátor: ŠK Vysoké Tatry, HC Tatry
Víťaz: nedohratý

Účastníci:
I. skupina (Nový Smokovec): Skiklub Bratislava, Vysokoškolský šport Bratislava, ŠK Banská Bystrica, ŠK Spišské Podhradie, HC Tatry II
II. skupina (Poprad): HC Tatry I., AC Spišská Nová Ves, Juventus Topoľčany, ŠK Martin, Sokol Kremnica
III. skupina (Tatranská Lomnica): AC Nitra, ŠK Žilina, ŠK Liga Kežmarok, Vorwärts Kežmarok

Pred začiatkom sezóny 1935/36 došlo k významnej zmene. Športový klub Vysoké Tatry a Popradský atletický klub sa dohodli na vytvorení spoločného hokejového tímu, ktorý vznikol spojením hokejových odborov oboch klubov, teda hokejového odboru ŠKVT a HC Poprad. Nový tím niesol názov HC Tatry. Toto zlúčenie bolo aj prípravou pred plánmi na zriadenie spoločnej československej ligy. Nový tím, nový názov, nové ambície. Novovytvorený tím HC Tatry plánoval v sezóne zorganizovať až štyri hokejové turnaje na piatich miestach: v Poprade, na Štrbskom Plese, v Starom a Novom Smokovci a v Tatranskej Lomnici. V dňoch 25. až 27. decembra 1935 sa mal konať národný turnaj slovenských mužstiev, 5. a 6. januára 1936 národný turnaj československých mužstiev, 25. a 26. januára medzinárodný turnaj a nakoniec 1. a 2. februára aj turnaj spišských klubov. Hlavne počasie však zmenilo pôvodné plány novovytvorného klubu HC Tatry.

Ako prvý sa začal národný Národný turnaj slovenských hokejových mužstiev. Na turnaj postavil novovytvorený HC Tatry dva tímy. Pred začiatkom boli tímy vylosované do skupín: I. skupina novosmokovecká: Skiklub Bratislava, Vysokoškolský šport Bratislava, ŠK Banská Bystrica, ŠK Spišské Podhradie a HC Tatry II. II. skupina popradská: HC Tatry I., AC Spišská Nová Ves, Juventus Topoľčany, ŠK Martin, Sokol Kremnica. III. skupina tatranskolomnická: AC Nitra, ŠK Žilina, ŠK Liga Kežmarok, Vorwärts Kežmarok. V dňoch 25. a 26. decembra sa mali hrať v Novom Smokovci, Poprade a v Tatranskej Lomnici vylučovacie kolá. Víťazi skupín mali zohrať finálové zápasy 27. decembra v Novom Smokovci. Počasie však rozhodlo ináč.
Turnaj sa aj začal, a to v popradskom hoteli Tatra. Slávnostný prejav primára L. Izáka vysielal naživo čs. rozhlas. Dr. Izák nezabudol spomenúť tradície tatranského turnaja, ktorý tohto roku vstúpil už do IV. ročníka. Bohužiaľ, nepriaznivé počasie nedovolilo účastníkom zohrať ani len všetky zápasy prvého kola. Náhly odmäk premenil veľmi dobrý ľad v pomerne krátkom čase na jazierka a keďže zmena počasia neprišla, turnaj bol odrieknutý. V Smokovci ani v Poprade sa nemohlo vôbec hrať. Len v Tatranskej Lomnici sa podarilo odohrať dva vylosované zápasy s týmito výsledkami: ŠK Spišské Podhradie – AC Nitra 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) a ŠK Slávia Banská Bystrica – Vorwärts Kežmarok 10:1 (2:0, 1:1, 7:0). Ostatné zápasy sa nemohli odohrať, keďže na klziskách bolo 3 až 4 centimetre vody.
V Tatranskej Lomnici ešte odohrali dva zápasy, ale už len ako priateľské. Ľad bol mäkký a miestami na ňom stála voda, takže hra tým veľmi trpela. Výsledky priateľských zápasov: ŠK Banská Bystrica – ŠK Spiš. Podhradie 2:0 (1:0, 0:0, 1:0) a AC Nitra – Vorwärts Kežmarok 1:0 (0:0, 0:0, 1:0).

Tento turnaj sa v súčasnosti nezapočítava do turnajov o Tatranský pohár. Z dobových novín je však evidentné, že išlo o 4. národný hokejový turnaj, ktorý sa hral o putovný pohár venovaný správou liečebného domu „Palace“ v Novom Smokovci. Turnaj sa konal pod protektorátom krajinského prezidenta J. Országha a pohár obhajoval HC Tatry. Autor novinovej správy mal evidentne na mysli hokejový tím ŠKVT, ktorý vyhral predchádzajúci ročník turnaja. Keďže predchádzajúce národné turnaje sa započítavajú do poradia Tatranských pohárov, nie je dôvod, aby sa tento turnaj vynechal, hoci sa nedokončil z dôvodu nepriaznivého počasia a nespôsobilého ľadu. 10. Tatranský pohár (4. národný) skončil bez víťaza.

Už 5. a 6. januára 1936 sa mal konať medzinárodný turnaj v Novom Smokovci, avšak organizátori sa ho rozhodli zrušiť ešte predtým, ako sa len začal. Dôvodom bolo opäť počasie a nevyhovujúci ľad v Tatrách. Tento turnaj HC Tatry preložil na 1. a 2. februára.

11. Tatranský pohár / 7. medzinárodný / Cena riaditeľa J. Cittu
Termín: 18.1.1936 - 19.1.1936
Miesto: Štrbské Pleso

Organizátor: ŠK Vysoké Tatry, HC Tatry
Víťaz: AC Sparta Praha

Účastníci:
I. skupina: EKE Viedeň (Rakúsko), HC Tatry, ČASK Praha
II. skupina: AC Sparta Praha, Bragadir Bukurešť (Rumunsko) a VŠ Bratislava.

Na rad tak prišiel medzinárodný turnaj v dňoch 18. a 19. januára, ktorý sa konal na klzisku štátnych kúpeľov na Štrbskom Plese. Turnaj sa hral o putovný pohár predsedu hokejovej ligy J. Cittu. Okrem slovenských tímov sa na turnaji zúčastnili aj tímy EKE Viedeň a AC Bragadiru Bukurešť. Tímy boli rozdelené do dvoch skupín. 1. EKE Viedeň, HC Tatry a ČASK Praha. 2. AC Sparta, Bragadir Bukurešť a Vysokoškolský šport (VŠ) Bratislava.
Sobota 18. januára:

AC Sparta – VŠ Bratislava 8:0 (1:0, 3:0, 4:0), góly: Drahoš Jirotka 4, Zdeněk Jirotka 2, Rotkovský, Hermann/Drahoš Jirotka 4, Zdeněk Jirotka, Rott, Stocký, Herrmann
EKE Viedeň – ČASK Praha 1:1 (0:0, 1:1, 0:0), góly: Helman/Helmaer - Hrdina,
AC Bragadiru Bukurešť – VŠ Bratislava 1:1 (1:1, 0:0, 0:0), góly: Buja - Veselý,
ČASK Praha – HC Tatry 1:0 (0:0, 0:0, 1:0), gól: Randák,
AC Sparta – Bragadiru 4:0 (2:0, 1:0, 1:0), góly: Plocek 2, Z. Jirotka a Stocký (zo zhluku hráčov)/D. Jirotka.

Nedeľa 19. januára:
EKE Viedeň – HC Tatry 4:2 (0:0, 1:1, 3:1), góly: Prokesch 3, Gärtner/Prokesch 2, Gärtner, Glück -  Šonský a Riczinger

Tabuľka 1. skupiny:
1.EKE Viedeň   2 1 1 0 5:3 3
2.ČASK Praha  2 1 1 0 2:1 3
3.HC Tatry
       2 0 0 2 2:5 0

Tabuľka 2. skupiny:
1.Sparta Praha  2 2 0 0 12:0 4
2.Bukurešť        2 0 1 1 1:5 1
3:Bratislava       2 0 1 1 1:9 1

Zápas o 5. miesto: VŠ Bratislava – HC Tatry 4:3 (4:0, 0:2, 0:1), góly: Štolc 3, Hochman/Hoffmann - Tomášek, Riczinger a Šonský. Tento zápas hrali unavení hokejisti HC Tatry hneď po zápase s Viedňou.
Zápas o 3. miesto: ČASK Praha – Bragadiru Bukurešť 4:0 (2:0, 1:0, 1:0), góly: Hrdina, Dobr, Randák a vlastný.
Finále: sa stretli Sparta Praha – EKE Viedeň 1:0 (0:0, 1:0, 0:0), gól: Drahoš Jirotka. Zápas vysielal v priamom prenose košický rozhlas. Záverečné zápasy sledovalo okolo 400 divákov.
Víťazom siedmeho medzinárodného turnaja o Cenu riaditeľa Jaromíra Cittu sa stala Sparta Praha. Na ďalších miestach skončili 2. EKE Viedeň, 3. ČASK Praha, 4. Bragadiru Bukurešť, 5 VŠ Bratislava a na poslednom 6. mieste domáci HC Tatry.
Ceny odovzdali organizátori v reštaurácii štátnych kúpeľov na Štrbskom Plese v hoteli Kriváň.
Aj keď sa hralo o pohár J. Cittu a noviny jasne uvádzajú, že ide o siedmy medzinárodný turnaj, tento turnaj z neznámych dôvodova nebol neskôr započítavný do turnajov o Tatranský pohár.

V tejto sezóne sa v Tatrách uskutočnil aj turnaj o Pohár ministerského predsedu M. Hodžu, ktorého sa zúčastnil aj tím HC Tatry. V novšom spracovaní histórie Tatranských pohárov je tento turnaj číslovaný ako jeden z Tatranských pohárov, avšak v tejto sezóne sa už hral národný turnaj o Pohár Palace sanatoria i medzinárodný turnaj o cenu J. Cittu, ktoré sa radia do číslovania Tatranského pohára, takže Pohár ministerského predsedu M. Hodžu nie je možné uvádzať medzi Tatranské poháre.

Zostavy:
HC Tatry: Fulka /b/ - Klinga, Šonský – Tomášek, Lamich, Drozd, Kapolka, Luther, Riczinger, Průcha, Dzurilla, (Paulik, Olejár).
Sparta Praha: Boháč /b/ - Topinka, Hermann – Rott, Zdeněk Jirotka, Drahoš Jirotka, Hurych, Plocek, Chýna
.
EKE Viedeň II: Wurm /b/ - Gartner, Kubat – Prötsch I., Zehetmeyer, Prötsch II., Helmer, Glück, Hintermayer.
Bragadiru Bukurešť: Flueiras /b/ - Serban Grant, Suja – Barbulescu, Rabinowitz, Cantacuzino, Sadovwsky I, Talsky, Walch.
ČASK Praha: Karásek /b/ - Schwind, Sajfrýd – Randák, Hrdina, Dobr, Zettel, Vejmělka, Novotný
.
Slávia VŠ Bratislava: Bárdoš /b/ - Písecký, Otto Okoličány – Rudolf Chodák, Hoffman, Stolz, Bollardt, Šedenka, Vojtech Okoličány, Veselý.

 

Pohár ministerského predsedu M. Hodžu
Termín: 1.2.1936 - 2.2.1936
Miesto: Nový Smokovec, Starý Smokovec

Organizátor: ŠK Vysoké Tatry, HC Tatry
Víťaz: HC Tatry

Turnaj sa konal v sobotu a nedeľu 1. a 2. februára v Starom a Novom Smokovci. V novinách sa píše o 2. medzinárodnom turnaji o čestnú cenu predsedu vlády Dr. Milana Hodžu, keďže ani 1. turnaj o cenu dr. Milana Hodžu sa nezapočítava do turnajov o Tatranský pohár, nie je dôvod, aby sa tak dialo v prípade 2. ročníka. Ďalší turnaj o pohár M. Hodžu nie je známy. Vzhľadom na to, že aj v Tatrách bolo teplo, hralo sa cez deň v Starom Smokovci a v noci v Novom Smokovci.

Výsledky:
SSK Vítkovice – Skiklub Bratislava 1:0 (0:0, 0:0, 1:0), gól: Slovák,
HC Tatry – Winter SC Viedeň 2:0 (0:0, 1:0, 1:0), góly: Lamich a Luther,
SSK Vítkovice – FTC Budapešť 1:1 (1:0, 0:1, 0:0), góly: Kubečka - Liska/Livko,
Winter SC Viedeň – Mužstvo Spiša 3:0 (1:0, 1:0, 1:0), góly: Proksch, Losert/Loser, Halpern/Hamhalpern. zápas sa hral o polnoci zo soboty na nedeľu.
FTC Budapešť – Skiklub Bratislava 2:0 (1:0, 1:0, 0:0), góly: Gergeli a vlastný. Hrané v Starom Smokovci.

V pondelok večer sa vo finále turnaja v Novom Smokovci stretli HC Tatry – FTC Budapešť 1:0 (0:0, 1:0, 0:0). Autorom víťazného gólu bol Tomašek. HC Tatry týmto víťazstvom získal pohár predsedu vlády Milana Hodžu. Z neznámych dôvodov bol tento turnaj a víťaz HC Tatry započítavaný do číslovania i zoznamu víťazov Tatranského pohára.

Moje vysvetlenie: Pred sezónou došlo k spojeniu hokejových odborov z Popradu a Vysokých Tatier a vytvoreniu tímu HC Tatry. Iniciátori si zrejme veľa sľubovali, avšak "narazili" na tvrdú realitu, keď národný turnaj skončil predčasne a na medzinárodnom skončil novovytvorený tím ako posledný. Pre marketing to neznelo príliš dobre, preto bolo víťazstvo na turnaji o Pohár M. Hodžu neskôr povýšené na víťazstvo v turnaji o Tatranský pohár, čo sa už lepšie predávalo.
A možno len pri spomínaní a písaní hokejovej kroniky v rokoch 1974-76 Miloslav Slavík už zabudol, ktorý turnaj sa v tejto sezóne hral o Tatranský pohár a v kronike krajšie vyzeralo víťazstvo ako nedokončený turnaj prípadne posledné miesto.

Pôvodne avizovaný turnaj spišských mužstiev sa nakoniec neuskutočnil.

K názvosloviu turnajov o Tatranský pohár:
Lidové noviny z 24. novembra 1935 avizujú na 25. až 27. decembra 1935 Národný turnaj slovenských klubov v kanadskom hokeji. Národní listy z 29. novembra 1935 avizujú v nadchádzajúcej sezóne konanie "Medzinárodného turnaja o putovnú cenu J. Cittu" a "Slovenského národného turnaja". O "pohári min. predsedu Dra. Hodžu" píšu aj noviny Moravská orlice z 31. januára 1936.