Choď na obsah Choď na menu
 


1939/1940

V tejto sezóne sa turnaj nehral.

Pred sezónou 1939/1940 HC Tatry plánoval zorganizovať medzinárodný turnaj, ktorý sa mal konať 1. a 2. januára 1940. HC Tatry plánoval, Náčelnícka rada Slovenského hokejového zväzu však určila iné pravidlá (Národní listy): V dňoch 25. decembra 1939 až 3. januára 1940 sa pripravoval tábor pre národné hokejové mužstvo Slovenska vo Vysokých Tatrách. Tatranský medzinárodný turnaj bol určený na 29. až 31. decembra 1939 a hokejový turnaj v Banskej Bystrici od 5. do 7. januára 1940. Turnaj o majstra Slovenska sa mal uskutočniť 18. až 20. januára 1940 v Žiline. Noviny zo začiatku decembra 1939 dokonca prinášajú informáciu o tom, že na turnaj bol pozvaný tím Wiener EC. Noviny tiež avizujú účasť maďarského tímu Ferencváros. Krátko pred Vianocami však bolo všetko ináč. V novinách sa objavila správička, že medzinárodný turnaj HC Tatry Poprad sa nebude konať. Miesto neho plánoval medzinárodný turnaj zorganizovať ŠK Banská Bystrica v dňoch 5. až 7. januára 1940, aj tam bolo nakoniec všetko ináč a z medzinárodného zostal len národný.

Na prelome rokov 1939/40 sa v Žiline konal národný turnaj, na ktorom HC Tatry skončil na štvrtom mieste. O týždeň neskôr, 5. až 7. januára, sa konal turnaj v Banskej Bystrici. Pôvodne to mal byť medzinárodný turnaj, ale zahraničné tímy (BBTE Budapešť i Wiener EC) neprišli, a tak zostal iba národný. Účasť odmietla nielen prešovská Slávia, ale i HC Tatry. Bola to sezóna, kedy Poprad bojoval o prežitie.

V samotných Vysokých Tatrách, ani v Poprade, sa v sezóne 1939/1940 žiaden turnaj neuskutočnil. Nepriamo to potvrdzuje aj vianočné vydanie Východoslovenskej Pravdy z roku 1946, kde pri výpočte víťazov jednotlivých ročníkov je rok 1940 vynechaný. Zaujímavosťou tohto výpočtu je aj skutočnosť, že v tom roku chystali už 19. ročník turnaja, ale vo výpočte je uvedených len 17 víťazov. Jeden turnaj sa "niekde" stratil. S číslovaním mali aj vtedy problémy...

Napriek tomu, že neexistujú žiadne dobové správy o jednotlivých zápasoch turnaja či konečnom umiestnení, bežne sa možno stretnúť s tvrdením, že tento turnaj sa hral a má aj svojho víťaza, ktorým má byť vraj HC Tatry. Nie je to pravda. Kto a prečo si to vymyslel, nevedno. Možno je to len nedôslednosť kronikárov... Opraviť chyby je však často namáhavejšie, ako nezmysel vytvoriť.